Návody

7 tipov ako bojovať s plastovým znečistením

Koľko vecí nájdete voľne v prírode po ľuďoch, čo žili niekedy od roku 1900 p.n.l do roku 1900 n.l.?

A koľko stôp nájdu ľudia v roku 3000 po ľuďoch, čo žijú na zemi v 20. a 21. storočí?

A z väčšiny asi nebudú nadšení – plastové vrecká, obaly, misky, fľaše, izolácia domov – plno hormonálnych disruptorov, ťažkých kovov a chemikálií, ktoré znečisťujú pôdu, vodu.

Čo môžete urobiť Vy?

1. Nahraďte plasty v kuchyni a v dome – vyhnite sa zahrievaniu plastov a používajte pomôcky z dreva, nerezu, keramiky a skla.

2. 3S – Svoje so sebou – prineste si svoju slamku, pohár, fľašu, tanier… Vyhnite sa jednorázovým plienkam, vreckovkám baleným v plaste, vlhčeným utierkam z plastovej látky, plastovmu riadu, vreckám, taškám,…To všetko môžete mať svoje na opakované použitie z bavlny, nerezu, skla.

3. Redukujte až potom recyklujte – recyklácia plastu nie je trvalo udržateľným riešením, pretože plasty recykláciou degradujú. Tiež výroba nového plastu je lacnejšia ako recyklácia plastu na iný výrobok. Najefektívnejšie bude, ak znížite množstvo používaných a vyhadzovaných plastov. Ak sa plast nedá nahradiť, vyberajte taký, ktorý sa dá použiť mnohokrát, a až v poslednom kroku recyklujte.

4. Zmeňte kultúru – pýtajte si kávu, čaj, džús do skleneného alebo keramického pohára. Odmietnite nadbytočné obaly v obchode. Šírte kampane za boj proti plastovému znečisteniu medzi svojimi priateľmi.

5. Dobrovoľníčte – zapojte sa do dobrovoľníckych aktivít pri čistení svojho mesta, okolia, vody…(napr. https://www.facebook.com/zelenahliadka/ ) Alebo takú akciu sami zorganizujte, alebo len tak pri potulkách prírodou, ulicami, pozbierajte odpad po zemi…

6. Podporujte plastové zákazy a poplatky – Politika je najúčinnejší nástroj v boji proti plastovému znečisteniu. Navrhnite svojim miestnym, lokálnym, štátnym politikom, aby podporovali hospodárne používanie plastových obalov. V zahraničí už mnohé mestá obmedzujú používanie jednorázového riadu, fliaš. Francúzsko od roku 2020 zakazuje použitie klasických jednorázových plastových tanierov, príborov – budú musieť byť z kompostovateľných plastov.

7. Vyvíjajte tlak na výrobcov a predajcov – firmy vedia byť šikovnejšie v nahrádzaní plastových obalov papierovými. Napíšte list, tweet, poznámku na Facebook, že by ste uvítali balenie výrobku bez plastových súčastí. Dajte prednosť tomu, kto využíva ekologickejšie spôsoby balenia.

Každý z nás vie urobiť veľa…

Preložené a upravené podľa http://www.earthshare.org/2016/09/plastictips.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *