Bez odpadu

Testovali sme: recenzia na Foodcycler – elektrický kompostér

Štatistiky o Slovákoch hovoria, že takmer polovicu komunálneho (zmesového) odpadu v našej domácnosti tvorí biologicky rozložiteľný odpad. Zo smetiakov a kontajnerov putuje na skládku, kde hnije a prispieva k vzniku skleníkových plynov.

Preto sa my, aj všetci ľudia, ktorí sa snažia žiť s vytváraním “menej odpadu” (zero-waste) určite zamýšľame, či sa bioodpadu z kuchyne nedá zbaviť aj iným spôsobom, než len vyhodením do koša.

Áno, dá sa. Tak, že bioodpad sa zhodnotí a stane sa z neho užitočný materiál – hnojivo alebo krmivo. Preto je vyslovene škoda hádzať ho do koša.

 

 

Na dedinách sa dá odpad z kuchyne zhodnotiť celkom jednoducho – dá sa domácim zvieratám alebo sa hodí do kompostéra na záhradku. V bytoch je to však problém – máloktoré sídlisko má k dispozícii komunitné kompostéry a chovať dážďovky vo vermikompostéri tiež nemusí byť pre každého.

Ak bývate v meste, nemáte možnosť kompostovať na záhrade alebo vo vermikompostéri a záleží Vám na životnom prostredí, riešením pre Vás môže byť Foodcycler – elektrický kompostér.

Foodcycler vyrieši spracovanie bioodpadu z domácností, ale môže byť užitočný aj pre mnohé firmy, úrady, organizácie a rôzne iné pracoviská, ktoré zmýšľajú ekologicky, no nemajú vlastný kompostér či zavedený zber rozložiteľného odpadu.

 

 

Aké sú vlastnosti Foodcyclera?

Foodcycler je ideálny najmä do bytu, pretože je malý, skladný a nezaberie veľa miesta. My sme ho skúsili umiestniť na kuchynskú linku a na dlažbu do rohu miestnosti. Môže sa položiť prakticky kamkoľvek, ale nesmie byť opretý tesne pri stene – nechali sme mu cca 20 cm priestoru zo zadnej strany.

 

 

Kompostér je na elektrinu. Mnohí si povedia, že určite veľa “žerie” a ani to nie je ideál pre životné prostredie. Ale za svoj cyklus (4-6 hodín) naozaj spotrebuje minimum energie (1kW) – ešte menej ako umývačka alebo práčka.

Vždy v letných mesiacoch mávame problém s vínnymi muškami – stačí nechať niečo položené na linke a hneď sa tam objavia. Nehovoriac o tom, ak ľudia vyhadzujú bioodpad do koša – musia ho potom vynášať každý deň, kvôli muškám aj kvôli zápachu. Vo Foodcycleri sa nám mušky neobjavili – hneď ako sme nazbierali plné vedierko bioodpadu popri varení, zatvorili sme poklop a nechali sme ho pracovať.

 

 

Hoci sa to uvádza ako jedna z hlavných výhod, aj tak sme boli prekvapení, že proces spracovávania odpadu v kompostéri naozaj nie je “cítiť”. Pracuje bez akéhokoľvek zápachu vďaka uhlíkovým filtrom. Ak je po cca 4-6 mesiacoch nejaký zápach cítiť, je to signál, že treba filtre vymeniť.

Čo sa týka hlučnosti spotrebiča – nepredstavujte si žiadne sekanie, drvenie ani fúkanie. Prístroj je vcelku tichý, možno o trošku tichší ako umývačka. Ak máte doma radi zapnuté rádio, televíziu, alebo Vám doma kričia deti, ani ho nie je počuť. 🙂 Ak by niekomu predsa len to jemné “vrčanie” vadilo, môže ho nechať pracovať v noci.

 

 

Čo sa stane s bioodpadom, ktorý vložím do kompostéra?

Otázka, na ktorej odpoveď sme boli veľmi zvedaví aj my. Keď sa povie slovo “kompost”, v mysli sa nám vybaví čierna hlina alebo rašelina. Tento elektrický kompostér však nerobí takýto kompost v pravom zmysle slova.

Foodcycler náš bioodpad za pár hodín premenil na suchý substrát. No čo si pod tým predstaviť? 🙂

Kompostér funguje na princípe zohriatia, vysušenia a rozdrvenia bioodpadu. Toto všetko sa deje pri vysokej teplote, čím sa zároveň zabezpečí “hygienizácia odpadu” – čiže akási dezinfekcia (ak tam vložíte aj zvyšky vareného jedla alebo mäsa, znamená to, že výsledok bude nezávadný – nebude ďalej nijako pracovať).

 

 

Vyberateľné vedierko sme naplnili po naznačenú rysku. Nádobka má objem 2 litre. Po 4 hodinách cyklu sa objem bioodpadu zmenšil až o 90%. Naspodu vedierka zostala vysušená zmes podobná sypanému čaju.

Substrát môžeme skladovať a potom ho použiť na hnojenie kvetov v záhrade, v kvetináčoch alebo nasypať pod stromy pred panelákom. V prírode je jednoducho a rýchlo rozložiteľný.

 

 

Čo do Foodcyclera dávať a čo, naopak, nespracuje?

Kompostér spracuje rastlinné zvyšky a narozdiel od iných spôsobov kompostovania, aj zvyšky živočíšneho pôvodu. Poradí si s kúskami mäsa, mliečnych výrobkov či s drobnými kosťami.

Otestované máme napríklad šupy zo zeleniny – cibuľa, uhorka, rajčiny, kaleráb, zemiaky, šupky a ohryzky z ovocia – jabĺčko, banán, pomaranč, melón (túto sme radšej nasekali na menšie kúsky), odrezky z hríbov, rybacie kosti, kúsky kuracích kostí, vaječné škrupiny, odrezky mäsa a syra.

Do kompostéra môžeme vložiť aj vňate zo zeleniny (pór, mrkva, petržlen) – no je nutné ich nasekať na kratšie kúsky. Dlhé pevné kusy by sa mohli namotať na “miešač” a zabrániť tak správnemu fungovaniu kompostéra.

Jediné, čo Foodcycler nedokáže spracovať sú veľké tvrdé kosti (bravčové, hovädzie), kukuričné klasy a šupy z nich, sladkosti, žuvačky, tvrdé kôstky (avokádo, broskyňa, slivka…), tvrdé škrupiny z orechov a kuchynské oleje/tuky vo veľkom množstve.

Tento bioodpad vyhadzujeme do zmesového odpadu. Drobné škrupiny a kôstky dávame do prírody (ak ideme na prechádzku do lesa a podobne).

 

 

My sme s Foodcyclerom boli spokojní. Za jedinú nevýhodu považujeme to, že 2-litrové vedierko môže byť malé pre viacčlenné rodiny, ktoré varia vo veľkom a často. Kompostér by u nich pracoval asi každý deň. 🙂

Ak Foodcycler zaujal aj Vás, pre podrobnejšie info kliknite sem alebo na: www.greenhome.sk/foodcycler/ .

Môžete si pozrieť aj krátke video o tom, ako Foodcycler funguje.

 

Autor: Darina Poláčková

Foto: Miroslav Knap, Darina Poláčková, Ema Martáková

komentáre 2

  • Marian

    Kompostovat je skutocne skvela vec, ale tymto sposobom urcite nie. To v skutocnoti ani kompostovanie nie je, ako som pochopil z clanku, je to len susenie a sterilizacia biologickeho odpadu, nie kompostovanie. Prave naopak, domnievam sa, ze ked je biologicky odpad vysuseny, jeho kompostovanie bude prebiehat horsie ako u biologickeho materialu s prirodzenou vlhkostou bez vysusovania.
    Keby sa namiesto susiarne odpadu pouzila mala chovna stanica na dazdovky, ktore by sa krmili bilogickymi zvyskami, to by bolo ovela ovela lepsie.

  • menejplast

    Áno, máte pravdu, že to nie je kompostovanie v pravom zmysle slova. Je to riešenie pre tých, ktorí nemajú pohodlnú možnosť kompostovať na záhrade alebo nedarí sa im kompostovať pomocou dážďoviek. Elektrický kompostér rieši pohodlný spôsob ako spracovať kompostovateľný odpad do fázy, kedy sa dá dlhodobo skladovať a raz za čas ho odniesť niekde do prírody. … Postupne by mali všetky obce zabezpečovať z domácnosti odvoz kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu a vtedy pre domácnosti by tento elektrický “kompostér” asi stratil zmysel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *