Bez odpadu

Vianoce – ideálna príležitosť inšpirovať k “zero waste”

Hííí, veď o chvíľu sú Vianoce!  V našich končinách je tradíciou obdarovať svojich najbližších aspoň nejakou maličkosťou. Niektoré rodiny darčeky neriešia vôbec, niektorým zasa darčeky kypia spod stromčeka. No všetko treba robiť s mierou a ak Vám záleží na tom, čo nakupujete, kvalita by mala predčiť kvantitu.

My Vám prinášame tipy na darčeky, ktoré určite potešia a poslúžia Vám dlhý čas. No a keď doslúžia, nevznikne z nich žiaden odpad. 🙂

Ak ste už “pričuchli” k životnému štýlu, v ktorom sa usilujete o čo najmenšiu spotrebu a o čo najmenšie vytváranie odpadu, Vianoce sú príležitosťou k šíreniu Vašej filozofie. Darovaním svojej obľúbenej prírodnej kozmetiky napríklad mame, sestre či švagrovi im môžete ukázať, že nemusia nakupovať iba produkty v drogérii.

Super tipom, ako nevytvárať na Vianoce zbytočný odpad, je zabaliť darčeky do pláteného či sieťového vrecúška (teda tie, ktoré sa doňho vmestia) a nie do jednorazového baliaceho papiera. Tento spôsob je vhodný hlavne pre “veľkáčov”, lebo povedzme si na rovinu, detičky majú najväčšiu radosť z rozbaľovania a z prekvapenia, čo sa nachádza v balíčku. Ale aj toto sa dá zariadiť – môžete zabaliť darčeky pre deti starých novín, ktoré ste ešte nestihli dať do zberu.

 

Darček pre tatina, dedka, brata 

Asi najťažšie pre väčšinu ľudí je vymyslieť darček pre mužských členov rodiny. Jasné, trenírky a ponožky sú klasika, ale ak chcete prekvapiť, dobrým tipom na darček by mohol byť tradičný pochrómovaný holiaci strojček ( teda v prípade, ak nemáte doma bradáča). Ak Váš manžel oplýva bujnou bradou či fúzmi, môžete mu zaobstarať pomôcky na ich udržiavanie – hrebienok alebo kefku na fúzy.  Štetkou na holenie by ste mohli potešiť starú školu – dedka či tatina.

Mužom by sa mohla hodiť aj príjemná prírodná kozmetika do kúpeľne – napríklad telové tuhé mydlo či šampúch a deodorant s vôňou teatree alebo rozmarínu a citrónu.

Dreveným hrebeňom iste neurazíte muža, ktorý má aspoň nejaké vlasy a vhodným darčekom pre mužské pokolenie by mohla byť napríklad aj masážna kefa z prírodných materiálov.

Super darčekom je aj nôž na huby – pekný, elegantný, kvalitný.

 

 

 

Darček pre mamku, babku, sestru, dcéru, kamarátku

Ženy sa vedia tešiť aj z pekných maličkostí. Ideálnym darčekom pre každú ženu je kozmetika – šampón, deodorant, krém na tvár, kondicionér. Ak je navyše prírodného rázu, neškodí zdraviu a netradične exoticky vonia, je to ešte o to lepší a prospešnejší darček.  Skvelým vianočným darčekom sú odličovacie tampóny, pretože každá žena sa rada stará o svoju pleť a pri bavlnených odličovákoch nevzniká žiaden odpad.

Kefa na vlasy –  to je niečo, čo žena určite využíva každý deň. Ak navyše zmýšľa bezodpadovo, je to ideálny vianočný darček.

Kniha Domácnosť bez odpadu je sprievodcom v úsilí o “zero waste”, takže bude parádnym darčekom pre všetkých, ktorí chcú práve začať.

Podarovaním nerezovej fľaše nemôžete nič pokaziť. Je praktická na cesty aj na bežný deň. Na výber máte z množstva farieb a tvarov.

Pre ženu, ktorá chodí do práce, do školy či na časté výlety sa hodí nerezový obedár alebo termoska.

Babičku by mohol potešiť napríklad sklenený čajník alebo pohárik na sypaný čaj s kovovým sitkom.

Univerzálnym darčekom pre maminu, sestru či dcéru je zápisník s perom. Niekedy sa hodí iba obyčajné, neelektronické zapisovanie si svojich myšlienok, povinností a nápadov.

Ak máte doma stroj na espresso, môžete si do kuchyne zakúpiť štýlovú vychytávku – praktickú kefku na čistenie.

Klasika pod stromčekom, ktorá sa tam každoročne nachádza nemusí byť na škodu, ale neprekvapí. Skúste ženskej členke rodiny podarovať niečo netradičné, no zároveň praktické. Napríklad takú prachovku na knihy alebo kefku na čistenie notebooku.

Ak chcete v kuchyni vyskúšať niečo nové, mohol by Vám k tomu poslúžiť liatinový riad – panvica, pekáč, hrniec alebo waflovač.

 

 

Darček pre dcéru, syna, neter…

Chcete inšpirovať Vaše deti k tomu, aby vytvárali menej odpadu?

Školopovinným deckám sa môžu hodiť originálne drevené ceruzkové zvýrazňovače alebo tradičné atramentové pero, ktoré nikdy nevyhodia. Na desiatu do školy by mohli potrebovať dózu na jedlo zo skla alebo z nerezu. Nerezová fľaša či termofľaša je zdravou alternatívou k plastovým fľaškám. Deti ich nerozbijú a sú takmer nepokaziteľné.

Možno Vaše deti zachytili na internete boom ohľadom zákazu plastových slamiek. Bez slamky sa síce dá žiť, ale na špeciálne príležitosti sa môže zísť kovová či sklenená opakovane použiteľná slamka.

Balzam na pery je neodmysliteľnou súčasťou zimných mesiacov. Nič nie je horšie ako popraskané pery ošľahnuté vetrom a mrazom. Tiež môže byť vhodným darčekom pre dieťa či teenagera.

Zubná kefka je síce maličkosť ale potrebuje ju každý. Kompostovateľná kefka s pekným obrázkom a puzdrom dieťa určite poteší.

Na tajné zápisky sa deťom vždy zíde denníček.

 

 

Darček pre detičky

Pre celkom malé detičky sa darčeky kupujú celkom ľahko – sú nenáročné, zahrajú sa so všetkým, k čomu sa dostanú a ešte ich to aj nesmierne baví. No v súčasnosti už vieme, že nie všetky hračky, ktoré sa objavujú na trhu, sú aj nezávadné. Tvorivé, pekné a zdraviu neškodlivé hračky sú vyrobené z kovu, papiera či z dreva. Ak takéto tradičné hračky svojmu dieťaťu ponúknete, možno si ich obľúbi. Pre malých pomocníkov odporúčame kovový pracovný set do záhrady alebo do piesku. Väčšie a trochu zručnejšie deti by mohla zaujať drevená stavebnica. 

Tvorivým dušiam, ktoré rady maľujú a modelujú by sa mohli páčiť voskovky a modelovací vosk od značky Stockmar. Protestuje Vaše dieťatko pri umývaní rúk? Mydlo v tvare ovečky mu možno pomôže prekonať “odpor” k čistote a pekná drevená krabička mu ďalej môže poslúžiť na uloženie koráliek alebo iných malých hračiek.

 

Iste, iste, že Vianoce nie sú iba o darčekoch. Primárne ide o strávenie času s rodinou, o oddych, o prežívanie radosti a o spomalenie až prirýchleho životného tempa. Komerčné ťahy médií nás však tlačia k nákupom a častokrát nakupujeme na poslednú chvíľu prvú vec, ktorú zbadáme, veď “len aby som niečo daroval/a”. No nezaškodí trochu popremýšľať aj o dopade darovaných produktov na životné prostredie. 🙂

Tip na záver: ak chcete byť bezodpadoví v maximálnej miere, dajú sa darovať aj nemateriálne (zážitkové) darčeky – či už individuálne, adrenalínové, skupinové alebo rodinné.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *