Bez odpadu

Odličovanie bez odpadu

Ak sa snažíte sa svoju domácnosť oslobodiť od jednorazových vecí, možno rozmýšľate o tom, čo použiť namiesto vatových tampónov. Či už sa chcete odlíčiť, naniesť si micelárnu vodu alebo si zmyť ílovú pleťovú masku… poznáme riešenie.

Najjednoduchšou náhradou sú látkové odličovacie tampóny. Sú jemné a dajú sa prať na vysokých teplotách. Stačí ich jemne namočiť vo vode, naniesť trochu odličovacej emulzie či rastlinného oleja a môžete začať. Jedinou nevýhodou je, že potrebujete mať niekoľko kusov, aby ste ich nemuseli prať každý deň. Na výber máte tampóniky rôznych farieb z bambusového aksamitu alebo z bielej biobavlny. Tie sú šité bavlnenými niťami na Slovensku a môžete ich na konci životnosti s kľudným svedomím skompostovať. Tampóniky odporúčame prať vo vrecúšku, aby sa vám nepostrácali v pažravej pračke 🙂

 

 

Druhou možnosťou je morská hubka. Existujú rôzne alternatívy podľa veľkosti a jemnosti. Na odličovanie očí sa najlepšie hodí tá najjemnejšia. Stačí si z nej odrezať malý kúsok a používať ho stále dokola hoci aj rok. Treba ju len jemne namočiť a potom naniesť odličovač. Po odlíčení ju stačí prepláchnuť mydlovou vodou a nechať usušiť. Väčšie kusy môžete použiť aj ako super jemnú špongiu pri sprchovaní. Morská hubka je prírodný materiál, takže je kompostovateľná. Vegáni však pozor – morskú huby sú schránky morských živočíchov.

 

 

A pre šikovné ruky existuje aj tretia možnosť – háčkované odličovacie tampóny. Na ich výrobu môžete použiť rôzne veselé farby a zužitkovať tak zvyšky jemnej priadze, ktoré sa vám doma povaľujú.

Náš tip – vyskúšajte na odlíčenie použiť kokosový alebo olivový olej 🙂

 

komentáre 2

 • Monika

  Dobrý deň
  Ja sa nemalujem, nepoužívam ani make Up ani riasenka, ale aj tak každý večer si odlicujem tvár s micerálnou vodou a doteraz jednorazovým tampón. Moja otázka je,mám kúpenú morskú hubku. Vyčistí mi pleť od nečistôt za pomoci napr. kokosového oleja, alebo môžem na hubku naniest miceralnu vodu alebo mydlo? Čo je podľa vás najlepšia zero waste alternatíva zbavenia sa nečistôt na pleti? Ďakujem za odpoveď.

  • menejplast

   Dobry den,
   ano, aj morska huba je ekvivalentom pracich tamponov. Ano, mozete pouzit aj koosovy olej, aj micelarnu vodu. Najlepsi sposob je mydlo, len pozor na okolie oci 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *