Recenzie

Recenzia na Merula Cup kalíšok a ako sa ho naučiť používať

Ženy a dievčatá, skúšali ste už menštruačný kalíšok alebo si plánujete nejaký zadovážiť? Ja už mám jeden doma, a preto som sa rozhodla podeliť sa s Vami o svoje skúsenosti a ponúknuť niečo ako recenziu na môj kalíšok. Možno by Vám mohla pri prvých mesiacoch používania pomôcť. Lebo, pravdupovediac, ja som sa zo začiatku dosť natrápila.

Merula Cup ma svojím tvarom a argumentáciou výrobcov okamžite oslovil: menštruačný kalíšok, ktorý je univerzálnej veľkosti a prispôsobí sa každej žene. Veľmi som sa bála, že si vyberiem zlú veľkosť kalíška, preto Merula Cup vyzeral ako najmenší risk, ktorý môžem podstúpiť.

Merula Cup je môj prvý kalíšok – a zatiaľ jediný, ktorý som vyskúšala. O tom, že existujú, že sa bežne používajú a že majú mnoho výhod oproti klasickým menštruačným pomôckam, som sa dozvedela už dávno – cca pred 7-8 rokmi. Ale vtedy som si jeho používanie v praxi vôbec nevedela predstaviť.

 

 

Po tom, ako som sa začala viac zaujímať o používanie menšieho množstva plastových výrobkov a zároveň o menšie vytváranie odpadu, vrhla som sa aj na skúšanie náhrad klasických vložiek a tampónov. Okrem tohto cieľa k môjmu rozhodnutiu prispeli aj gynekologické problémy, ktoré po obmedzení používania tampónov “zázračne” ustúpili.

Nastal ten správny čas a po látkových vložkách z bavlny (ktoré sú síce super, ale nezdali sa mi veľmi praktické na tie najsilnejšie dni) a po dlhšej psychickej príprave som si zaobstarala aj kalíšok.

Čo som teda doteraz zistila?

 • Treba rátať s tým, že prvých 5 a možno ani prvých 10 pokusov nebude stačiť na to, aby si zistila, ako si máš kalíšok zaviesť správne – teda tak, aby sa dobre roztvoril a normálne fungoval.
 • Ak používanie kalíška zo začiatku nepôjde podľa tvojich predstáv, nesmieš sa dať odradiť – ja som prvý mesiac “skúšobnej doby” bola dosť zúfalá, pretože kalíšok mi stále pretekal. Z toho som bola smutná a nervózna, že mi nie je dobrý a že som zaň zbytočne vyhodila 25 eur. Prečítala som mnoho článkov, diskusií, pozerala videá, návody… a keď nič nepomáhalo, pomaly som to vzdala a povedala som si, že to možno skúsim zas o mesiac.
 • Je pravdou to, čo sa píše v každom článku o kalíškoch: musíš sa s ním najprv “skamošiť” a prísť na to, akým spôsobom si ho máš presne TY zaviesť.

 

Rady na narábanie s kalíškom Merula:

Zavádzanie je jednoduché, bezbolestné, bezproblémové (najmä, ak je kalíšok navlhčený vodou); kalíšok treba zložiť do tvaru “U” alebo do tvaru “ruža” a vložiť podobne ako tampón.

                                                                                                  zloženie kalíška do tvaru “U”   

                                                                                                zloženie kalíška do tvaru “ruža”

 

 • Kalíšok má byť tak hlboko, aby si ho vnútri necítila ani pri sedení.
 • Ak si si kalíšok nedala dostatočne hlboko, ten sa vnútri neroztvorí. Keď ti ide ľahko vytiahnuť iba jemným potiahnutím za “rebríček” – nebol správne zavedený. V tejto situácii aj uvidíš, že nebol správne roztvorený – vytiahneš ho v takom istom tvare, v akom bol zložený na začiatku.
 • To, že kalíšok nie je roztvorený, môžeš zistiť aj prstom – budeš cítiť, že má zložené dno.
 • Každá žena je iných tvarov – Merula kalíšok by sa ti mal prispôsobiť, ale musíš si sama nájsť ten správny trik a pohyb, aby sa vnútri rozprestrel – asi najúčinnejšie je nacvičiť si pohyb s rebríčkom. Skús ho popoťahovať – doprava, doľava, dopredu a dozadu, prípadne pootočiť – to pomôže kalíšku otvoriť sa a chytiť podtlak.
 • Keď už máš kalíšok zavedený vnútri, vieš si ho posunúť hlbšie či potiahnuť nižšie podľa potreby. Ak máš kalíšok tak nízko, že ti rebríček zavadzia alebo ťa nejako oškiera, môžeš posledné dve časti odstrihnúť (ale až keď si budeš istá, že už vieš, ako máš kalíšok nosiť).
 • Určite sa pri začiatkoch s kalíškom poisti normálnou alebo látkovou vložkou – veľmi ľahko sa ti môže stať, že ho máš zavedený zle a pretečie ti.
 • Vyťahovanie kalíška mi pripadá oveľa zložitejšie ako zavádzanie – aj toto sa treba naučiť. Keď je kalíšok umiestnený správne, nepôjde von ľahko, a preto ho treba na dne jedným prstom stlačiť a postupne cik-cakovým pohybom (zo strany na stranu) ťahať von za rebríček. A hlavne pevne držať aby kalíšok nespadol tam, kam nemá.

A ešte posledná rada: ak si kalíšok nikdy predtým nenosila a ideš to skúsiť prvýkrát, vyhraď si na to kľud a hlavne čas (napríklad cez víkend alebo niekedy večer). Zavri sa v kúpeľni a skúšaj. Hlavne nebuď hneď v strese, ak kalíšok nebude hneď fungovať podľa tvojich predstáv. Vyskúšaj si rôzne polohy na zavádzanie, rozličné skladanie kalíška a hĺbku vloženia a najdôležitejšie podľa mňa sú tie “fígle” na roztvorenie kalíška.

Jediná nevýhoda, ktorú som zatiaľ postrehla, je fakt, že najlepšie prostredie na vyliatie kalíška a znovuzavedenie je WC, kde je aj umývadlo. Kalíšok si tak pohodlne vieš opláchnuť. Ak vieš, že umývadlo nie je na dosah, postačí ti aj fľaša s čistou vodou…

A aké sú výhody kalíška?

 1. necítiš ho
 2. môžeš ho mať zavedený 8-12 hodín bez toho, aby si sa bála, že sa naplní (a to aj cez najsilnejšie dni)
 3. ak je kalíšok zavedený správne, zabezpečí ti pocit sucha
 4. môžeš ho nosiť aj v noci
 5. môžeš s ním športovať aj plávať
 6. ľahko sa oň stará – pred prvým použitím a po poslednom použití ho iba vyvaríš vo vode – tým sa dezinfikuje
 7. je nezávadný, nevysušuje
 8. vydrží roky – šetríš tak tvoje peniaze, aj životné prostredie (nevytváraš žiadny odpad)
 9. je super pohodlný – hlavne v lete, keď je vonku horko
 10. nemusíš ho každých pár hodín bežať vymieňať na záchod ako iné menštruačné pomôcky

 

Teraz sa s kalíškom ešte stále učím fungovať, ale určite je to omnoho lepšie ako v ten prvý mesiac. Už teraz mám pocit, že klasické vložky ani tampóny už nie sú komfortné a vôbec nemám pri nich pocit “sucha” (tak, ako sa to sľubuje vo všetkých reklamách). Aj preto je kalíšok mojou nádejou 🙂

O tvoje postrehy sa môžeš s nami podeliť v komentároch pod článkom. Možno práve tvoja rada niektorému dievčaťu uľahčí život.

komentárov 5

 • Ewa

  Ahojte, ja mam teraz prvu menstruaciu s kaliskom Merula cup xl a mam s nim jeden konkretny problem – pri spravnom zavedeni a roztvoreni vytvori podtlak, co je vraj ziaduce, áe ja mam pri tom podtlaku silne menstruacne bolesti, v prvych sekundach po zavedeni podobne silnej kontrakcii, cize nic prijemne. A boelsti aj ked miernejsie pretrvavaju po celu dobu co mam kalisol zavedeny. Po zavedeni tamponu bolesti zmiznu.. tak neviem, co mam robit 🙁 inak som z neho nadsena (mozem mat zavedeny aj 8-10 hodin pri silnej menstruacii a vsetko je v suchu), len tie bolesti z podtlaku 🙁

  • menejplast

   Dobrý deň,

   nie som odborníčka, ale povedala by som, že bolesť v tomto prípade vôbec nie je niečo, čo by ste mali pretrpieť. Na Vašom mieste by som zvolila kalíšok iného tvaru – tento sa Vám asi nevie prispôsobiť a preto tlačí a máte z neho kŕče. Možno, ak chcete, by ste mohli vyskúšať kalíšok toho klasického tvaru (napríklad značky Yuuki, Gaia). No ak Vám spôsobuje problém ten samotný podtlak, možno ho budete cítiť aj pri inom kalíšku. Potom by už len zostávali (ak chcete ekologické – nejednorázové riešenie) už iba látkové vložky. Jedna moja kamarátka tiež skúšala Merulu, ale nemohla ju nosiť práve kvôli spomínaným kŕčom. Žiaľ, každá sme iná a asi práve pre Vás nie je tento kalíšok vyhovujúci. Držím palce vo výbere. Darina – autorka článku.

  • Anavi

   Zdravím. Práve mám prvú menštruáciu s kalíškom Merula (mám UNI, nie XL). Mám presne ten istý problém, ako spomínate. Nikdy som nemala problém s bolesťami pri menštruácii a teraz mám a presne vtedy, keď ho mám dobre zavedený (vytvorí sa podtlak a nedá sa mi ľahko vytiahnuť, keď ma nebolí, tak mi preteká a vytiahnem ho len potiahnutím za rebríček). Aspoň viem, že ho mám dobre zavedený, ale príjemné to nie je. Ak sa môžem spýtať, upravilo sa Vám to, alebo Ste to nejak inak vyriešili?

   • menejplast

    Dobrý deň/ahoj. 🙂 Ja som práveže problémy s bolesťou pri zavedení nemala, hlavný problém bol v tom, že kalíšok pretekal – nikdy sa nerozprestrel tak, ako mal. Ani po x pokusoch sa toto neupravilo, tak som ho musela zameniť za iný – Yuuki, a ten je super, drží, nepreteká. Ale to bol môj problém, že mi Merula kalíšok nesedel, veľa žien s ním má super skúsenosti. Ak Ti môžem poradiť, určite nechoď cez bolesť. Keď ho máš správne zavedený a bolí to, nie je to dobré znamenie – kalíšok nemáš cítiť. Podtlak je asi v tomto prípade taký silný, až je to nepríjemné. Ak Ti je ľúto peňazí, skús ho predať na inzerát na nejakom fóre alebo na FB. Druhý pokus si kalíšok u Teba ešte určite zaslúži, ale skús zvoliť iný tvar. Veľa šťastia v hľadaní! Darina.

 • Marianna

  Dobrý deň ja som mala problém s kaliskom že strašne ma bolelo konečník niekedy som ho poriadne musela predýchať ale len prvé dva dní teraz je to už v pohode

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *