Návody

Kam vyhodiť kozmetiku a drogériu po záruke?

Možno sa ti už niekedy stalo, že si doma z nerozvážnosti nazhromaždila niekoľko voňaviek, ktoré si ani za niekoľko rokov nestihla minúť. Alebo si si na každej dovolenke kúpila opaľovací krém, z ktorého si trištvrtinu priniesla domov. Alebo ti babka každé Vianoce darovala krém,  ktorým sa večne zabudneš natrieť… A potom už len odkladáš, odkladáš, mesiace, roky, až sa nakoniec rozhodneš pretriediť poličky v kúpeľni.

Tiež si sa mohla dostať do situácie, kedy si zistila, že komerčná kozmetika možno nie je taká skvelá, účinná a už vôbec nie zdravá. Mnohé výrobky obsahujú škodlivé chemické látky a aj mikroplasty. A tak si prešla na prírodnú kozmetiku.

Kozmetika aj drogéria majú nejakú záručnú dobu. V Európe musí byť na kozmetických produktoch, ktoré majú dlhšiu životnosť ako 30 mesiacov, zobrazený symbol naznačujúci dobu spotreby po otvorení.  Je to čas od prvého použitia, počas ktorého produkt zostane nezávadný.

Na výrobkoch, ktoré majú životnosť kratšiu ako 30 mesiacov, musí byť uvedená informácia – dátum “spotrebujte do” (best before) – označená býva aj symbolom presýpacích hodín alebo písmenami “exp” a dátumom.

Niektoré výrobky dokonca ani nie sú označené, pretože sa nemajú  pri bežnom používaní či nepoužívaní ako znehodnotiť – napríklad spreje alebo parfumy.

My, ako spotrebitelia, by sme však mali vedieť, že doba exspirácie je iba orientačná a je predpokladaná pri správnom skladovaní a narábaní. Maskary majú napríklad kratšiu životnosť ako iné výrobky – odporúča sa minúť ju do 3-6 mesiacov od zakúpenia, pretože je tu riziko, že sa do maskary používaním dostanú baktérie, ktoré  môžu spôsobiť očnú infekciu. Ak vyschne, mala by si ju vyhodiť, v žiadnom prípade sa nesnaž obnoviť jej tekutú konzistenciu.

Ak chceš k triedeniu a zbavovaniu sa vecí pristupovať zodpovedne, mala by si sa zamyslieť aj nad tým, čo sa s odpadom stane, keď ho vyhodíš do koša.

Dilemu, kam s obalovým materiálom, rieši každá príručka o triedení a recyklovaní odpadov. Čo ale robiť v situácii, keď sa v tých obaloch ešte niečo nachádza, no potrebuješ sa ich zbaviť?

Do zberných nádob poloplné fľaštičky a tuby nepatria. Dobré je ich najprv zbaviť obsahu, aby sa dal aspoň obal znova zhodnotiť recyklovaním.

 

 

Aké máš možnosti?

1.Môžeš si v tvojej obci alebo meste zistiť, aká je odpadová politika ohľadom potenciálne toxických materiálov (sem patria aj farby, žiarovky, batérie, teplomery, zvyšky agresívnych chemických látok) – či sa dajú niekde odovzdať alebo nie. Napríklad rúže alebo laky na nechty sú považované za nebezpečný odpad. Pri odovzdaní na oficiálne zberné miesto môžeš mať relatívnu istotu, že sa odpad zlikviduje bezpečne a že sa toxické látky nedostanú do pôdy či podzemnej vody.

Ak zistíš, že ich nie je možné odovzdať, zvoľ si šetrnejšie riešenie ako hodiť všetky poloprázdne fľaštičky nespotrebovanej kozmetiky do jedného koša na komunálny odpad.

 

 

2. Tuhú kozmetiku (make-up, očné tiene) môžeš vysypať do komunálneho odpadu a obaly vytriediť podľa materiálu (kov, plast, sklo, papier). Ak máš trochu starého krému alebo niečoho polotekutého, vytlač ho do papierovej vreckovky a vyhoď do komunálneho odpadu.  Pri odvoze tohto odpadu na skládku je predpoklad, že skládka je uzavretá a nejakým spôsobom izolovaná, a že chemické látky neunikajú do prostredia (aj keď z praxe sa potvrdilo, že nie vždy to tak je – na čo sa teda máme spoliehať?).

Obal zrecykluj – každý by mal byť označený tak, aby si rozoznala, do ktorej zbernej nádoby patrí.

3. Nespotrebovanú tekutú kozmetiku či drogériu po záruke môžeš vliať do jednej pevne uzavretej fľaše či nádobky aby tieto látky neunikali do prostredia a vyhodiť do komunálu. Ostatné obaly vytrieď.

4. Zisti si na stránkach tvojej obľúbenej kozmetiky, či v niektorej predajni nezbierajú späť svoje obaly, prípadne obaly aj s nespotrebovaným obsahom. Možno by sa niektoré kozmetické produkty dali odovzdať späť aj v obyčajnej lekárni, ak sa bežne v lekárni predávajú.

 

Pozor na toxický odpad!

Horľavé alebo chemicky agresívne výrobky ako laky na nechty, odlakovače, spreje, laky na vlasy či voňavky sú považované za nebezpečný odpad. Ak sú nespotrebované a chceš ich už vyhodiť, nechaj ich v originálnych obaloch a vynes na miestny zberný dvor. Iróniou je, že všetky tieto prípravky považované za toxický odpad používame a nanášame si ich na telo.

 

 

Dajú sa vytriediť tuby zo zubnej pasty alebo šošovky?

Aj keď dokonale minieš zubnú pastu až do poslednej kvapky, tuby sa nedajú zrecyklovať – sú z kombinovaného materiálu, nie iba z čistého plastu. V súčasnosti však už existujú rôzne náhrady v podobe prášku alebo tabletiek, ktoré, keďže neobsahujú vodu, môžu byť uložené aj v papierových obaloch.

Kontaktné šošovky sú síce z plastu, ale ten je ešte skombinovaný aj s inými materiálmi (hydrogél, silikón…), takže sa nedajú recyklovať. Nesplachuj ich do záchoda ani do umývadla – môžu spôsobiť problémy v čistiarni vôd a prípadne sa dostať do našich riek, kde si ich môžu zvieratá pomýliť s potravou. V tomto prípade je najlepšie vhodiť ich do komunálneho odpadu. Skládky sú predsa len navrhnuté tak, aby sa odpad držal pokope a neunikal do prostredia.

 

Inšpirované:

https://cosmeticsinfo.org/shelf-life-and-expiration-dates

https://living.thebump.com/throw-away-old-cosmetics-7799.html

What’s the best way to dump my old cosmetics and contact lenses?

How To Best Dispose of Toxic Beauty Products

 

Foto: Darina Martáková

 

komentáre 2

 • Mgr. Michal Benjamín Goleňa

  Pekný deň reagujem na Váš článok kam vyhodiť preexponovanu drogériu a make up no keďže je to po expirácii podľa zákona o odpadoch ide o nebezpečný odpad a žiadne vysypovanie do komunalneho odpadu ako to uvádzate je to zle môže to ohroziť pitnú vodu musí to ísť do spalovne nebezpečných odpadov poprosim opravu

  • menejplast

   Dobrý deň, ďakujeme za Vašu reakciu – ako ste si mohli všimnúť, upozorňujeme v tomto článku na problém znečisťovania prostredia a podzemných vôd. Predpoklad je ale taký, že po umiestnení na oficiálnu skládku odpadov žiadne nežiadúce látky by do prostredia nemali unikať. Čo sa týka konkrétne očných tieňov alebo make-upu či inej polotuhej kozmetiky – dostáva sa do prostredia tak či tak, keď ju ľudia používajú, zmývajú zo seba… a treba sa riadiť aj podľa konkrétnych inštrukcií na obale – na týchto výrobkoch zväčša nebýva označenie, že ide o toxický/nebezpečný odpad (ako je to napríklad pri sprejoch alebo lakoch na nechty).
   Popravde, táto téma je veľmi nejasná, nikde sa o nej moc nerozpráva – najlepšie je asi naozaj riadiť sa podľa pokynov výrobcu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *